Gematria & Numerology Insights Part 2

{ CONTINUED FROM PART 1 ]

If you take the square root of the fist 7 prime numbers :

2^2 + 3^2 + 5^2 + 7^2 + 11^2 + 13^2 + 17^2 = 666

Take the 6th power of the first 3 digits, and subtract the first from the second, and add that to the 3rd :

1^6 – 2^6 + 3^6 = 666

1+2+3+4+567+89 = 666
123+456+78+9 = 666

loose the + sign, and notice the sequence : 123456789

reversed :

9+87+6+543+21 = 666

sequence= 987654321

There are many other connections with 666, like for instance by calculating them as ‘degrees’ with sin and cos functions, but for the sake of simplicity, we will only mention this fact. Take a calculator and play with those functions, Mr. Anderson, to find them for yourself.

666^6 = 872 660 613 456 236 16

There are 6 6’s in the result. No 9 in the result.

6×6=36=9 -> the 3, the 6 and the 9

If you then take the other digits from the result, and reduce them, the result is 36, or 9.
87201345231=36=9

-> the 3, the 6 and the 9.

123+876= 999
123+543= 666
123+210= 333

Notice the middle sequence is 876 543 210.
Vertically you also see the sequence 147258 once more. The sequence of life within the Matrix.
(see our previous post about parity where we explain this sequence in more depth)

The result is 999 666 333, and vertically it reads 369 throughout…

999-876= 123
876-333= 456
543-456= 78
210-111= 99

Again we see the sequence 147258 progressing within, with 369 RIGHT NEXT TO IT, but hidden from view because it is 1 level off the axis of sequence 147258. Here you see that with the 0, knocking the 369 sequence 1 level up.
The entire sequence occurs within the start and end of 9, and the result reads 123 456 789. Vertically in the result you see again 147258 369

Taking the last result of the previous sequence, 78 :

78 + 9 = 87

87 + 123 = 210
87 + 234 = 321
87 + 345 = 432
87 + 456 = 543
87 + 567 = 654
87 + 678 = 765
87 + 789 = 876
87 + 890 +10 = 987 -10

Again, perfect symmetry.

Middle sequence:
horizontal -> 123 234 345 456 567 789 890
vertical -> 12345678 23456789 34567890

Result:
horizontal -> reversed it is 987 876 765 654 543 432 321 210
vertical -> column 1 : 23456789 column 2: 12345678 column 3 : 01234567

Notice there are only 8 steps within the sequence. The same symmetry within a sequence only reaches up to 8 steps. Beyond it, other symmetries are formed, still containing the original symmetry, but additional symmetries are added to form a higher complexity.
8×8=64, is one unit of symmetry. In other words 7×9 digits is 63, and upon 64 additional complexity is added to the original symmetry by normalisation (the higher you go, the more difficult it gets to ‘see’ the symmetry.
(notice the +10 -10 in the last step of the sequence. That is the normalisation we talked about in earlier posts).

Another sequence reveals fibonacci numbers. We will not be showing the + and – normalisation happening because it would look to complicated to understand. Our goal here is only to reveal the numbers within :

[Image: iq2uHv5.png]
……

Do you see the fibonacci numbers, Mr. Anderson ?

There are many steps in between, repeating each number several times, and more times as you go up. We are showing only some, all having fibonacci numbers as the building block for the result.

The finonacci sequence is in the middle vertical column of the results.
Beyond 999 we go to 1332 (the next unit), which is 1 level up from 333 (1+332 -> 1332)

1875 is 1 level up from 876 (1+875 -> 1875)

2196 is 2 levels from 999 (1+998, 2+996 -> 2+1+96 -> 2196)

etc…you see Mr. Anderson, no matter how complicated it seems at first, when looking underneath, we ALWAYS find the same simplicity, AND the same symmetry.

Another nice one for the Neo that calls himself ‘BackFromTheFuture’ :

3.33×6.66×7.77×11.11×14.44 = 27645.263

Distance to the centre of the galaxy is roughly 27000 light years.
The exact distance is notoriously unknown to science, and they estimate it at 27-28000ly. It’s exact centre, the big loophole, should be very close to 27645.

Star system Sirius is estimated little over 27000 AU from the Sun.
The average temperature on Sirius B is about 27000K.
We would bet they are very close to 27645.

The problem with science is that it doesn’t accept such non-traditional methods for calculations…allthough they always work when used correctly.

Tonight we will reveal lots of hidden code within the number PI, the number of the ONE. More specifically translated into BASE-26, revealing the letters asigned to the numbers.
We will be looking more at the SCRAMBLED words deep within this undefinable matrix within the Matrix, and showing many connections in the between the words that go far beyond coincidence, as we will be showing it all from within a few thousand letters, so only a little snapshot…

CyberCyrus  Wrote: (02-28-2013 02:03 AM)

Considering the 147258 circuit, it is every digit except 3, 6 and 9.

Incorporating both to comprise the complete system of 9 digits, we find more clues to the symmetry portrayed within The Matrix :

So we have 3 pairs of 3, forming a 3×3 matrix :

147
258
369

Allready we are seeing something :
Notice the vertical symmetry (123 456 789)…

We can verify the symmetry over and over, in all directions :

Horizontally:

[Image: UnEGpvq.png]

147+258 = 405
369-147 = 222

369+36 = 405
258-36 = 222

258-147 = 111
369-111 = 258

147-36 = 111
222+36 = 258

258+111 = 369
111+36 = 147

147+222 = 369
369-222 = 147

Vertically :

[Image: jU1ZwEX.png]

789-456 = 333
456-123 = 333
654-321 = 333
987-654 = 333

789-123 = 666
987-321 = 666

Also diagonally, the symmetry is still retained :

[Image: UOUU0Hr.png][Image: XCM4BX2.png]

357-159 = 198
456-258 = 198

951-753 = 198
852-654 = 198

357+159 = (0)516
456+258 = (0)714

(notice vertically in the result: leftside is 5+2->7; rightside is 6-2=4)

654+852 = 1506
753+951 = 1704

(notice vertically in the result: same symmetry, only 1 and 0 have switched places)

456×258 = 117648
357×159 = 56763 = 11 76 48 (56=11; 3=48)

Going even further, we verify the symmetry in other ways :

[Image: jF43Yxr.png][Image: SNem9BR.png]

248+268 = 516
359+157 = 516

248-157 = 91
359-268 = 91

[Image: AREv8WM.png]

987-963 = 24

[Image: PS6QHFe.png]

369-321 = 48

[Image: WXWAKre.png]

684+624 = 1308
957+351 = 1308

684-351 = 333
957-684 = 333

We are showing here how 1308 and 333 are connected. Remember the movie 1308, Mr. Anderson ? How they showed reality shifting upon that number ?

It is the 333 guardians working together with 666…

642×2 = 1284

1284 + 24 = 1308

If you split 1308 into 13 and 08, subtract, and we have 5.

5 is at the centre of our matrix :

147
258
369

13-8 = 5
13×8 = 104 = 5

104-5 = 99

13+8 = 21
13×99 = 1287

1287+21 = 1308

1308 / 666 = 1.963 963 963 963 963…

1308-963 = 345
1308-639 = 669
1308-396 = 939

1308+333 = 1641
1308-333 = 975

1308+666 = 1974
1308-666 = 642

1308-975 = 333
1641-975 = 666
1974-975 = 999

975-642 = 333

1308 is an interlock within the Matrix, defined by 3’s and 6’s working around a centre-point. Together they form other patterns in between a FIXED pattern of 369…

 

Quote:0 is the overlap. That happens twice per cycle.
The overlap of maximum volume (5.26) was reached on 12-21-12.

We will show you how it is connected.
And thanks to your 333 / 11.11 thread, Neo, we spotted something else :

Regarding 1776.
Not gonna spoil with too much words this time, Neo.

Very interesting correlations though. The year 2057 popped up, and we will briefly explain why…

111 +333 =
444 +333 =
777 + 333 =
1110 + 333 =
1443 + 333 =
1776
(Vertically, 147 is repeated…)

5 x 333 = 1665

[Image: EVNZS6Y.png]

[Image: TuDtufj.png]

[Image: VrrSUs7.png]
(Vertically : doubling and halving…)

[Image: lJJeDfC.png]

(After the 8th step, the level always increases by 1 level: to the left, 0 becomes 1, then 1 becomes 2,etc… )

[Image: VQPwfCi.png]

[Image: MQhCu72.png]

(Vertical: Fibonacci…Only divison of 444 and 111 do not result in a Fibonacci number…)

[Image: I6j67pt.png]

Notice the symmetry in the divisions…
Again, after every 8th step, upon the 9th, complexity increases with 1 digit to the left.
4.111…, 41, and 444 are the only results that are not a Fibonacci integer.

Between 4.111… and 32.888… are also 8 steps.
Between first and second recurring 142857 are also 8 steps.

142857 occurs every last step before the level increases.
142857 occurs exactly 2 steps before and after 197.333…

1776 / 14400 = 1233.333…

About 1233, 12.21.12 and 11.11.11 :

12(21+12)=1233

[Image: N8rvHvW.png]

We can tell you for certain that 2057 will be an important date, Neo…

After a google search :

http://en.wikipedia.org/wiki/2057

[Image: yesKJ1v.png]

The next double solar eclipse in the same year will be 01/12/2252 and 12/31/2252
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sol…rd_century

We will now show you that those dates are correct…

First thing to notice : 2252 = 11

01.12 an 12/31

14400 / 112 = 128.57142857142857… = 20.57 142857 142857 (12+8=20)

20 / 57 = 0.3508 77 19298 245 614 = 0.7 77 11 11 11 (3+5+0+8=7; 1+9+2+9+8=11; 2+4+5=11: 6+1+4=11)

11.11.11 represents the point of overlap. We are on the right track…

Now that we have determined the right sequence, we incorporate the correct year :

2252.7 77 111111 x 7 = 15769.439 777777 = 15769.7 777777 (4+3+9=16=7)

15769.439 777777 – 0.432 = 15769.00 7777777

15769.7 777777 / 112 = 140.801587 3008 92 857142 = 140.11 11 11 857142 = 140.12 (0)1 11 857142 (0=neutral)
15769.439 777777 / 112 = 140.798569 444 4375 = 140. 8 12 (0)[b]1[/b] (0=neutral)
15769.00 7777777 / 112 = 140.7947 12301 580357142857… = 140.9 1231 1 142857…

Also notice :
2252 x 7 = 15769
15769 – 14400 = 1369
15769 / 1369 = 11.29 5845272206303 724 92 83 667 621 78 = 11.11 11 4 11 11 7
4+7=11, and 4/7=0.57 142857 142857

CyberCyrus  Wrote: (03-02-2013 05:11 AM)

If we look again at the pattern of the doubling and halving sequence :

[Image: OeN9iZe.png]

We allready mentioned it is the symbol of infinity aswel. But there is much more, Mr. Anderson :

Look at the ancient symbol of the cross

[Image: rYht7V7.png]

If you still think they got this symbol only from the so-called “crucifiction”, then think again :

Follow the path from the “father” to the “son”, to the “holy spirit”, to “amen”, to the “father” again, etc…

[Image: x29bwWO.png]

You have now successfully “recreated” the pattern of the doubling sequence !

[Image: UuokBNQ.png]

But there still is more :

All digits are contained within the cross :

1 and 4 :

[Image: elsNQLG.png][Image: VLHjKPP.png]

3, 6 and 9 :

[Image: jRFyg9p.png][Image: Bvg7fKt.png][Image: w6jKmJ3.png]

2 and 5 :

[Image: Jugyzft.png][Image: xpGQnSg.png]

7 and 8 :

[Image: 6d2jNJU.png][Image: 0Unxap0.png]

[quote=’Back From The Future’ pid=’5165192′ dateline=’1360282149′]

All comes back to 9. Top is always sum of the base.

First let’s look at your drawing from a flat 2D perspective :

The top 9 is split into 5 and 4.
Sum of the base equals the top:
5+4=9

They form the top triangle :

[Image: JWnBqsr.png]

5 is split into 6 and 8.
6+8=14=5

4 is split into 3 and 1.
3+1=4

They form the two following triangles :

[Image: xBM7DVI.jpg]

Considering this becoming a 3D pyramid, and imagining an x, y and z coordinate, we see that the 8 and 1 actually coexist on the same perpendicular z line (so from this perspective they fall together on the same line).

The bigger triangle formed now still equals 9 :
The base of the bigger triangle is 6 and 3.
6+3=9

[Image: eNaYtjW.jpg]

But even by counting all numbers within it, we still get 9:
6+8+1+3=18=9
5+4=9

6+8+1+3+5+4+9=45=9

The sum of 8+1, still 9, is now also the TOP of the upside down triangle in the middle, with 5+4=9 as the bottom base :

[Image: us2L6dG.jpg]

6 splits further into 7+8=15=6
3 splits into 2+1=3

They form these triangles below :

[Image: nzLroGZ.png]

Now to get it right with all digits included :

[Image: jL3k2PP.png]

If we consider 9 as the projector, then the base of 4 and 5 defines the angle, or width, of projection.
The first triangle thus gets projected through this angle.

Below the first triangle the division complexifies along the sides, but at the same time the FIRST projection of the triangle is created again inside, but upside down and elongated.

Here you have your doplet upside down…I think…

So all triangles match up to 9.
Top triangle :

459
Base : 5+4=9
Sum : 4+5+9=9

Two triangles
5-> 6 + 8 = 5
3-> 1+2=3

Big triangle : 7+9+2=18=9, 7+6+5=18=9

These are the triangles formed :

[Image: 35bexIX.jpg]

The red small ones, the bigger blue ones, and the big green one.
All sides and bases add up to 9.

But this is a 2D representation of something projected into more then 2 dimensions, so that is why in this picture the bases and tops at the bottom seem to fall together.
There is actually an extra coordinate there, but we cannot distinuish it on this 2D pic.

Because of that, the relationships between the numbers may not be crystal clear in this manner.

So what about this in 3D then ? Well, then, it becomes ‘crystal’ clear !

Let’s try and do this with a 3D view, the only one we can truly understand :

We start with the same thing: a triangle.
But now we will go along a top-down view, so we can see 3 dimensions instead of 2 :

[Image: i4msdk.png]

The 9 is split into 5 and 4. The sum of all sides is 9.

But this is the 2D “side” view of a 3D object. What actually happens when the 9 splits, is it splits into 4 sides instead of 2. Why ? Simple, because otherwise there is no symmetry to hold the object together !

A side of 4 and one of 5 are assymetrical to each other, and without this symmetry, you simply cannot extrapolate one object into extra dimensions.

So nature comes up with this solution to provide symmetry :

[Image: Z1o2jAH.png][Image: lD23bCo.png][Image: DjOV36w.png]

Remember, this is the top view, and we are seeing it from the top. The extrapolation happens simultaneously.
We see a perfectly symmetrical pyramid, with each side symmetrical to it’s opposite. This is the only way to provide a continuus and orderly extrapolation of the same boundary.

ALL sides equal 9. Also the sum of the sides which form the entire base, equals 9. And the sum of both base and top also equal 9.

So the ENTIRE projection from source to here is still exactly the same as the initial source, only bigger and MORE detailed.

You can consider this to be a fractal in every sense or purpose: the pattern of 9 being projected according to a degree of magnification. The sum of the smaller parts is a BIGGER projection of the WHOLE, with more detailed complexity. This is God’s looking glass. It is how the creator looks upon his creation !

Still not convinced this is a fractal ? Still not convinced this is how matter “projects” it’s ‘centre’, it’s ‘source code’, into space ? Look at this animation for a moment :

This is our 9, the source, from which the projection expands outwards.
It is an infinitely small object in space. It is being projected downwards into a “bigger picture” of itself. Both are exactly the same, but only differ in scale, so as the projection grows bigger, more “details” of it’s boundaries become VISIBLE :

(appologies for the crappy animations…)

The pyramid is only a bigger projection of it’s absolute centre.

We extrapolate further :

The 5 splits further into 6 and 8 :

[Image: Catoj33.png]

We connect the sides again, and have now defined 4 more pyramids.
Notice they are ALL at a perfect 90 degree perpendicular angle to the previous pyramid at the centre… :

[Image: ZbZXSNf.png][Image: sA7NUSN.png]

If you look closely, you can see the swastika symbol here. Not referring to you know what, but the ancient meaning of the symbol. This is the true origin of the swastika. The meaning though, has been tainted.

The swastika is an equilateral cross with four arms bent at 90 degrees. The earliest archaeological evidence of swastika-shaped ornaments dates back to Ancient India, 3300 BC.
The word “swastika” comes from the Sanskrit svastika – “su” meaning “good”,” “asti” meaning “to be,” and “ka” as a suffix. The swastika literally means “to be good”, but a more accurate translation when knowing the ‘context’ of the meaning can be made: “swa” is “higher self”, “asti” meaning “being” or “existing”, and “ka” as a suffix, so the translation can be interpreted as “being/existing with higher self”.

So we have here a symbol formed from taking the most basic geometrical shape in existence, and extrapolating it with an added dimension at 90 degrees perpendicular, or in other words, by adding a higher complexity to the original boundary.
And 6000 years ago they knew that, because they knew this symbol AND it’s true meaning of “being/existing with HIGHER self”.

And also the infinity symbol is there, once again (the bow-ty in the middle).
We see this appearing in numerology as one of the basic iterations between digits.

To verify the unity of 9, we can see that the 4 newly formed pyramids are STILL equal to 9 :

[Image: 2sZHw8i.png]

If you add the bases with the tops you see that each one is still equal to the initial source of 9 :

3+1+5+5+4=18=9
4+8+6+4+5=27=9
5+5+3+1+4=18=9
8+6+4+4+5=27=9

Notice 18 and 27. They are multiples of 9.
They represent the degree of complexity, being 2 and 3 times the complexity of the initial source of 9…

And the entire thing is ALSO still equal to 9 :

[Image: G08WGsN.png]

1+8+6+3+1+8+6+3+4+5+5+4+9=63=9

Notice 63 here. VERY important, because 64 is the MAXIMUM possible iterations for ANY complexity we see in nature. After 64, you end up where you started, back at your initial source. In the next picture you can visualise this :

We still have to add the last two digits of 7 and 2 to complete our conduit.
We add the 7 and 2, again AT 90 DEGREES perpendicular to the previous projections :

[Image: wYni46W.png]

And what do we see ? We have again a bigger pyramid, but this one sits at the exact same angle as the starting point, and encompasses the entire whole this time :

[Image: 1ZrKzFt.png]

Remember the 63 just before…
We have now completed 64 iterations from the 4-5 pyramid to here, and the projection has completed one cycle.

Notice 9×7=63 -> 9 is the top, 7 the outer edge.

All it’s sides still equal 9, so does the sum of the entire thing. It still represents exactly the same as the initial source of 9, BUT much more detailed and magnified.

This bigger pyramid is not only a complete replicated projection of the source, but also sits at the exact same perpendicular angle, which means it sits back in the SAME DIMENSION as where it started ! Coincidentally we have now also completed a cycle of all 9 digits, and we are now back at the starting point regarding the numbers.

We can see in this last pic something else very peculiar when noticed, because it refers back to why we cannot see these other dimensions which we have partially plotted out here : All visible pyramids in our last picture sit noticably at the same perpendicular angle as the big one.

[Image: MTp9tt3.png]

So where are the other ones we plotted out ?? Suddenly they are gone…
No, but they are very obviously hidden from our view !

[Image: OYumh2D.png]

One last strange remark :

If you take the outer pyramid, and multiply the top with one of the base edges, you get exactly the number that is at the base in between :

[Image: l59KkJd.png]

9×7=63
9×2=18

…again referring back to the 64 iterations within ONE unity.

If we take a look at the ‘tree of life’, or what is known as the ‘Kathara grid’, it teaches us that matter is manifested in 4 different layers of existence, or densities (actually 5 if you count the state of the singularity itself), divided over a 15-dimensional time matrix, each density consisting of 3 spacial dimensions and one direction of time, and each density having it’s own amount of space- and time separation.

The lay-out is like this :

[Image: I1u4m8f.png]

If we consider the way matter expands and contracts in space and time, then the structure of this grid should contain the same principle of contraction and expansion into and from it’s source of origin.
This is actually already described as Partiki Phasing in the ancient Keylons. It is a single ‘Partiki Unit’, or unit of consciousness. It is a single unit of electro-tonal pulse emanating from the original source. It gets projected into a 15-dimensional structure, and when intercepted by each dimensional layer, it undergoes a process called fission, and seperates into two separate units, a particle and an anti-particle at the same time. One goes to our universe, and one goes to the parallel universe. Then they go back to the original Partiki unit through a process called fusion (reunion of particle and anti-particle), and create a backflow of energy that return to the original source. This “ON/OFF” process creates a pulsating rhythm that is very very fast. We see this rhythm everywhere in nature, also the stars and planets, but because of the scale we perceive the same thing as very very slow. The reality of the speed is however the same as the spinning atoms and such.

So can we see this “breath” when looking at the grid ?
If we consider the grid being a multi-dimensional pattern of a single unit, then yes indeed, we can conclude this movement from the image itself. It is a harmonica which replicates and fuses each unit upon itself :

[Image: ncB3sZq.png]

A closer look shows us the following process :
(Look at the first pic to compare where the densities separate and see how the units separate into the different densities !)

The 1 is replicated into the 3 and the 4.
3 in density 1 and 4 in density 2.
Both are opposites at a 90 degree angle perpendicular to the 1.
3 and 4 feed back unto each other and merge back into the 1.

[Image: Evt387B.png]

That’s the first replication and feedback of the singularity into density 1 and 2.

Second replication (from density 2 into density 3) :

The 3 and 4 both get replicated into the 2 and 5.
2 for density 1 and 5 for density 2 (see first pic).
They are the opposites of 3 and 4, and again at a 90 degree angular perpendicular to them and the one. All four are replications of the 1, and all feed back unto the 1.

[Image: 22xLI0J.png]

Now the 2, 3, 4 and 5 ALL get replicated again, making each 2 sides split into 4 sides.
For instance, the 5 gets replicated into 3, 4, 6 and 7.
(the three has now replicated into 4, from density 1 to density 2, and the 4 into 7, from density 2 into density 3).

[Image: T6UmqWe.png]

3, 4, 6 and 7 now also feed back unto the 5, and the 5, 2, 3 and 4 go back into the 1.

[Image: 1fsZ7mB.png]

The 3 gets replicated in the same manner, into 3, 4, 5 and 6, but doesn’t yet reach into density 3.

[Image: n2q3Qpy.png]

The 4 on the other side gets replicated into 3, 5, 6 and 7.

[Image: xtPaIOR.png]

(Also the 2 replicates like this on the backside…)

The entire picture, I think, is like this, but extrapolated ANOTHER 16 times, which is a bit too pecky to show in a 2D image. We would need a 3D rendering for this, and even that would be an incomplete view…

[Image: 3cFP7D3.png]

All of the above mentioned, ALL happens in one single breath, with all extrapolations of the one, feeding back unto each other throughout all densities of matter.

From the top down, it would look like this :

One point (black) repeating into 2 with 2 opposties each (blue), so 4 times in ONE density. Each replication then repeats further into the next density (red), and so on… :

[Image: PTrcQfk.png]

Right here and now, where the ONE point splits up into four, is when TIME becomes necessary. Why ? Because for the singularity to split into 4, a DIRECTION is needed, in other words, consiousness NEEDS to KNOW in which direction the one gets split. That direction is TIME.

[Image: jPmUl4y.png]

Envision this like a flat laserscan, one planck length thick, scanning a tetrahedron from the top one point down to the four points below, one planck length at a time, stacking all the layers on top of each other. Remember, ‘planck length’ is just a name for ‘one unit’, or in this case, one slice of the plane. Time is need to determine all the planck lengths at a time. A certain time dilation is needed to go from a to b to c.

Allthough a seems to move to b in four directions, the four arrows may be deceiving. The progression from a to b happens within a 3-dimensional space, but to “see” all 3 spacial directions at the same time (like we see our 3D), a direction of time is needed.

In other words, for matter to be able to replicate, we always need 3 spacial directions, and one of time.

All matter has 5 densities, each within a 3-dimensional space and all matter within that 3D space moving in one direction of time. All creating a 12-dimensional space within a 15-dimensional time matrix.

[Image: tbBcHyz.png]

Now a little bit more on the numbers themselves :

[Image: uCDVlQS.png]

When you compress the numbers like each unit is supposed to compress, we see interesting patterns. Compressing the numbers can be done by using number reduction. It reduces a number into one digit by adding a number’s digits each time untill only one digit remains.

Original layout:

[Image: oXF52n6.png]

When adding 9+6+3 (left), 10+7+4 (right), 2+1 (bottom), and 11+12 (top)…and reducing the numbers to it’s core digit…

Becomes :

[Image: ucJ6xaZ.png]

Further compressing them gives :

[Image: pN6NJGw.png]

The trinity of 3, 6 and 9, with 7 in the centre. Why is this special ?

1. The holy trinity of the Father, the Son and the Spirit

[Image: EIWgRKX.jpg]

It is also known in numerology as the trinity of 3, 6 and 9.
It is the 3 and the 6, the Father and the Son, governed by the 9, the Spirit :

[Image: ZuvwZWH.jpg]

And also as such hidden in the Yin Yang symbol :

[Image: FfSoOaE.png]

The number 7 is in the centre. the number 7 is special, and connected with sacred geometry : The rose pattern in sacred geometry is created by a series of concentric circles. The rose uses a geometry of SEVEN. 7 cannot be divided equally to create a lower number, nore multiplied equally to create a higher number under 10.
It is the Virgin number.

7 is what lies in the womb of the rose, and has always been connected with the womb of Mary Magdalene in Christianity. It’s meaning is fertility, and creation from the womb.
http://www.wombrose.co.uk/geometry.html

If we compress the numbers further this meaning for the number 7 is undeniably confirmed :

When we compress them further : 3+6+9+7 = 25 = 7 !!!
The virgin number, that what lies in the centre of the womb.

If we take the multiplication and division table of 8, we see the same rhythm, but counter clockwise :

[Image: 2IholTK.jpg]

1×8= 8 (8)
2×8=16 (7)
3×8=24 (6)
4×8=32 (5)
5×8=40 (4)
6×8=48 (3)
7×8=56 (2)
8×8=64 (1)
9×8=72 (9)

1:8=1 (8)
2:8=2 (7)
3:8=3 (6)
4:8=4 (5)
5:8=5 (4)
6:8=6 (3)
7:8=7 (2)
8:8=8 (1)
9:8=9 (9)

We say here that 8 is the receptacle of 8 when multiplying or dividing by it.
And again, this is also the case when adding or subtracting by 8.

So in this first rhythm, 1 and 8 are receptacles of themselves, which create these this pattern in opposite directions.

Another rhythm :

[Image: ob4HQMQ.jpg]

Here there are other receptacles for creating this rhythm in opposite directions.

Here we multiply by 2 and divide by 5 to create the clockwise rhythm.
2 is the receptacle of 5 and vice versa.

Clockwise :

1×2= 2 (2)
2×2= 4 (4)
3×2= 6 (6)
4×2= 8 (8)
5×2=10 (1)
6×2=12 (3)
7×2=14 (5)
8×2=16 (7)
9×2=18 (9)

1:5=0.2 (2)
2:5=0.4 (4)
3:5=0.6 (6)
4:5=0.8 (8)
5:5= 1 (1)
6:5=1.2 (3)
7:5=1.4 (5)
8:5=1.6 (7)
9:5=1.8 (9)

1+2= 3 (3)
2+2= 4 (4)
3+2= 5 (5)
4+2= 6 (6)
5+2= 7 (7)
6+2= 8 (8)
7+2= 9 (9)
8+2= 10 (1)
9+2= 11 (2)

We also multiply by 7 and divide by 4 to create the counter clockwise rhythm.
7 is the receptacle of 4 and vice versa.

Counter clockwise :

1:4=0.25 (7)
2:4=0.5 (5)
3:4=0.75 (3)
4:4=1 (1)
5:4=1.25 (8)
6:4=1.5 (6)
7:4=1.75 (4)
8:4=2 (2)
9:4=1.125 (9)

1×7= 7 (7)
2×7=14 (5)
3×7=21 (3)
4×7=28 (1)
5×7=35 (8)
6×7=42 (6)
7×7=49 (4)
8×7=56 (2)
9×7=63 (9)

We can again follow the pattern by adding or subtracting the receptacles, or 2 or 7 :

[Image: 7RrWe5U.jpg]

Going one further :

[Image: SP14Aow.jpg]

To create the clockwise pattern of this rhythm we multiply by 4 and divide by 7.

4 is the receptacle of 7, and vice versa.

Clockwise :

1×4= 4 (4)
2×4= 8 (8)
3×4=12 (3)
4×4=16 (7)
5×4=20 (2)
6×4=24 (6)
7×4=28 (1)
8×4=32 (5)
9×4=45 (9)

1:7=0.14285..(4)
2:7=0.28571..(8)
3:7=0.42857..(3)
4:7=0.57142..(7)
5:7=0.71428..(2)
6:7=0.85714..(6)
7:7=1 (1)
8:7=1.14285..(5)
9:7=1.28571..(9)

7 is special as it creates an infinite series in each outcome. The outcome is always 9, and you can add any number to 9, the outcome will always be the number without the 9. Same way in reverse you can multiply any number by 9, and the outcome will always be 9. More about this later one…

To create the counter clockwise rhythm, we now multiply by 5, and divide by 2.

5 is the receptacle of 2, and vice versa.

Counter clockwise :

1×5= 5 (5)
2×5=10 (1)
3×5=15 (6)
4×5=20 (2)
5×5=25 (7)
6×5=30 (3)
7×5=35 (8)
8×5=40 (4)
9×5=45 (9)

1:2=0.5 (5)
2:2=1 (1)
3:2=1.5 (6)
4:2=2 (2)
5:2=2.5 (7)
6:2=3 (3)
7:2=3.5 (8)
8:2=4 (4)
9:2=4.5 (9)

Again by adding or subtracting 4 or 5, we can follow the pattern in the figure above.

[Image: gPhfCQD.jpg]

NOTE: division by 7 is a special rhythm. It’s outcome is always an infinite series :

1:7=0.142857142857…..
2:7=0.285714285714…..
3:7=0.428571428571…..
4:7=0.571428571428…..
5:7=0.714285714285…..
6:7=0.857142857142…..
7:7=1
8:7=1.142857142857…..
9:7=1.285714285714…..

This division table shows another relationship :

[Image: NtyHEWi.jpg]

1:7 = 0.142857 142857 142857 142857 ….
2:7 = 0.285714 285714 285714 285714 ….

….each reiterating into infinity. Every series is once again defined within the circle. This can be backwards verified by reducing the repeating series (for instance 142857, or 285714). The sum is always the whole of the circle, being 9.

If you notice here, if you take what happens in between the numbers you get the 3,6 and 9.

[Image: SMPankS.jpg]

They form the archetype symbol of a sacred enclosure, the lateral triangle, since space cannot be bounded by fewer than three lines.
The triangle is thus the first closed figure to emerge from creation. In this aspect it is known as the root of all manifested nature, and is also known as the trinity of 3, 6 and 9.

The trinity : 3, 6 and 9

[Image: l37wVcf.jpg]

Something very special happens when applying this rhythm :

To create the clockwise rhythm, we multiply by 3, and divide by 6.
3 is the receptacle of 6.

Clockwise:

1×3=3 (3)
2×3=6 (6)
3×3=9 (9)
4×3=12 (3)
5×3=15 (6)
6×3=18 (9)
7×3=21 (3)
8×3=24 (6)
9×3=27 (9)

1:6=0.16.. (3)
2:6=0.33.. (6)
3:6=0.49.. (9)
4:6=0.66.. (3)
5:6=0.83.. (6)
6:6=0.99.. (9)
7:6=1.16.. (3)
8:6=1.13.. (6)
9:6=1.49.. (9)

To create the counter clockwise rhythm, we multiply by 6 and divide by 3.
6 is the receptacle of 3.

Counter clockwise :

1×6= 6 (6)
2×6=12 (3)
3×6=18 (9)
4×6=24 (6)
5×6=30 (3)
6×6=36 (9)
7×6=42 (6)
8×6=48 (3)
9×6=54 (9)

1:3=0.33..(6)
2:3=0.66..(3)
3:3=0.99..(9)
4:3=1.33..(6)
5:3=1.66..(3)
6:3=1.99..(9)
7:3=2.33..(6)
8:3=2.66..(3)
9:3=2.99..(9)

The outcome is only 3,6 and 9. No other numbers appear.
With 9 being most special, because no matter whether you add, substract, divide or multiply by 9, the reduced outcome is always 9 when dividing or multiplying with it, and dissapears when adding or subtracting by it.
This makes 9 not only a receptacle of itself, but also a receptacle for all other digits, which explains the special behaviour of 9 at the top of the triangle (fig below), and as both beginning and end.

It is the divine number, and all subsequental patterns are governed by this number (as you can also see in all the previous mentioned relationships : they always begin and end with 9…and 9 becoming the beginning again).

Here you can see the three pattern groups once more, and the way they are formed :

[Image: DcHJ7Mb.png]

5 and 2 are each other’s receptacles, so are 7 and 4.
8 and 1 are receptacles of themselves, and so is 9, which is also a receptacle for all other digits at the top of all triangles.

The work of Marko Rodin shows something called “Vortex Based Mathematics”.

It is based on this source code alone :

[Image: W2c1mBN.jpg]

What we see here is a doubling sequence (again you can verify the numbers with the pattern created) :

1 (1)
2 (2)
4 (4)
8 (8)
16 (7)
32 (5)
64 (1)

Double 1, we get 2
Double 2, we get 4
Double 4, we get 8
Double 8, we get 16, which is 7
Double 16, we get 32, which is 5
Double 32, we get 64, which is 1 again

Also the other way around, as a halving sequence, we get the same thing in reversed order :

(1) 1
(5) 0.5
(7) 0.25
(8) 0.125
(4) 0.00625
(2) 0.003125
(1) 0.0015625

Both go on to infinity, and we can even ‘see’ the infinity symbol formed inside the circle.

Now a nice comparison to think about :

Computer language uses this exact doubling sequence (1-2-4-8-16-32-64-…). Computers are artificial, they are man made.

Nature uses cel division. It uses the exact OPPOSITE, the halving sequence, to divide cels into more cells. Nature is not artificial, not man made.

Ancient cultures always keep telling us to look inward for the truth, not outward. Inward we find the cell dividing halving sequence. The infinite divisions down towards the singularity. The creation of life.
Outward we find the expansion of space, the doubling sequence. The artificial computer language.
Science still looks outward for all answers, the radiating matter, the very destruction of life, and uses expansion and explosion tech in all of it’s ‘man made’ creations.

All these connections are no coincidence, and they show us a very simple truth which we blatently keep ignoring. Imo this is one of the strongest indications of our current wrong doings in science and technology. Implosion tech is the solution. It exists in forms like the energy from emitted sunlight, and other non poluting non explosive energy. Only reason why we don’t use it is because your govment wants the money and the power instead. By introducing implosive renewable energy they would loose everything they have in their control.

Going back to our picture, the dotted line is an iteration upon doubling from 3 :

[Image: W2c1mBN.jpg]

3 (3)
6 (6)
12 (3)
24 (6)
48 (3)
96 (6)
192 (3)

…and halving from 3 in reverse direction :

(6) 6
(3) 3
(6) 1.5
(3) 0.75
(6) 0.375
(3) 0.1875
(6) 0.09375

Again, both go on untill infinity, but they keep iterating from one to other through the 9.
Again, the 9 is very special, because it governs the iteration and also everything in between.
This iteration creates also an infinite rhythm: 396693

So whe have 3 rhythms here, going on at the same time : the doubling and halving between 1248751 forward and reverse, and the doubling and halving iteration between 396, with 9 governing the movement of all.

This figure shows the same rhythm, but here showing them in relation with their flow. Everything is governed by flow, angular momentum. This flow is a double torus vortex which is, as shown here, also apparent in the number rhythms themselves :

[Image: 6i2GE1Z.png]

These flows then, are actually all thin lines, or ‘threads’. They can be immensly long, and because of this “re-iterating” vortex flow they could go on forever (if necessary). Where do we see such threads which seem to go on forever ?

DNA. We know it forms in a spiral fashion, but the spiral flows according to patterns. These are the exact patterns that DNA builds upon, seemingly endless iterations upon iterations.
It is allmost inconceivable that a pattern this simple can get so complex when iterated again and again, but that is exactly what happens.

An example of a layout pattern for DNA structure :

+4 -2 +1 -5 +7 -8 +4 -2 +1
-3 +9 -6 +6 -9 +3 -3 +9 -6
+8 -7 +5 -1 +2 -4 +8 -7 +5
Halving (-) <——— +4 -2 +1 -5 +7 -8 +4 -2 +1
Special (0) <——— -3 +9 -6 +6 -9 +3 -3 +9 -6
Doubling (+) <———- +8 -7 +5 -1 +2 -4 +8 -7 +5
+4 -2 +1 -5 +7 -8 +4 -2 +1
-3 +9 -6 +6 -9 +3 -3 +9 -6
+8 -7 +5 -1 +2 -4 +8 -7 +5

Always grouped in a certain way. 4 and 7 always connect, so do 5 and 2, and the 1 with the 1, and the 8 with the 8 (remember the receptacles in the above rhythms !). They all have a positive (yin) value, or a negative (yang) value.

What is shown here is part of the actual skin of the apple.

If you look at each square, the cross-section follows another pattern, going on for as long as necessary to complete a full sequence of DNA.

[Image: SpH1tkT.png]

This represents the ‘life’ pulsing through the apple, and goes throughout the entire sequence :

[Image: 59vP42i.png]

This is about roughly the same thing we see when measuring our heart beat.

The middle, special 369 strand is not visible in our universe, it is the creating force in between that governs all yin and yang. Off course, energetically, it is not there (read: it is not being projected through energy in our dimension).

If you look closely, you can actually see where the third strand is supposed to run :

[Image: dneznAI.png]

Now, how much a lot may call BS, look at the way we know DNA is structured :

It has 4 different Basis : Guanine, Cytosine, Adenine or Thymine.

The 2 strands we see however form 3 times 4 combinations, or 4x4x4=64 combinations of those 4 basis between only 2 positions (respectively from position 1, and then two times from position 3 (????) ).
Off course, science has it’s ways of explaining the illogical, but the 4x4x4 coming from actual 3 positions seems (in this logically structured system !), a far more reasonable explanation.

64 is exactly the number we see in the doubling and halving rhythms:

64 upon each unit of 1.

The I-Ching for example, has 64 possible hexagrams:

[Image: AF2pu5Q.jpg]

A chess board is divided into 64 fields:

[Image: do0GfRe.jpg]

There are 64 combinations for DNA, and there are 20 amino acids formed from those 64 combinations :

64=1
20=2

We see here again the doubling sequence. The 20 amino acids are further doubled into molecules and such, untill 64 is reached again, which is another unity of 1, and doubles again from one untill 64, etc…

Hope this further solidifies the previous interpretations in this thread.

Everything is connected, from the smallest to the biggest, and all are connected through the simplest of numbers in an infinitely complex way…

CyberCyrus  Wrote: (03-04-2013 12:35 AM)

I only recently found out about the connection between 144, 432 and the speed of light.
Me and BFTF have been particularly busy finding what the connection actually is.

Various calculations kept pointing it out :

Speed of light : 299 792 458 m/s

3.33 / 11.11 = 0.2997 2997 2997 2997…

3x3x3=27

27 x 111 = 2997

9 x 333 = 2997

666 / 0.222… = 2997

9×9 = 81

81 – 14.4 = 66.6

9x9x9 = 729

729 x 4.111… = 2997

6x6x6 = 216

216 x 111 = 23976

This is the framerate standard for video.

216 + 144 = 360
2160 + 1440 = 3600

216 x 6.666… = 1440

81x81x81 = 531441

531441 / 369 = 1440.21951 21951

53144.1 / 123 = 432.065

1440 / 3.33 = 432.432 432 432…

4500 x 666 = 299 700

299.7 x (333)² = 33233433.3 -> 2 and 33+33+33 and 4+3 = 2 99 7

299.7 x (111)² = 3692603.7 -> 2 and 3+6+9 and 6+0+3 and 7 = 2 9 9 7

299.7 x 1.444 = 432.7668

299.7 x 432 = 693.75

299.7 x 33.3666… = 9999.989 999…

299.792458 (true speed of light) x 12 = 3597.509496 (=very close to a full circle and a full hour in seconds)

299.792458 x 12.008307427133473784720761721097 = 3600

We kept seeing 144, 432, 369, 360 and 299.7, but couldn’t understand the connection really…

I think I accidentally stumbled upon the connection :

A guy named Bruce Cathie figured it all out :
http://divinecosmos.com/index.php/start-…athie-grid

Quote:Light travels in a circular, three-dimensional wave, a wave that spirals to a certain height and a certain depth. You could graph this in two dimensions as a regular “sine wave,” with a horizontal line for its midsection.

[Image: xSbQNRc.png]

Quote: The wave spirals out to maximum height and “lowers” to the median again as it reaches the sphere’s equator, forming the first hemisphere. Then, the second hemisphere is formed the same way, as the wave “lowers” to its lowest point and again rises to the median. See the diagram for support in visualizing this.

The numbers at the bottom represent the harmonics that Cathie discovered as being associated with this movement.

-> 4116361
See one of my previous calc’s (729 x 4.111… = 2997 = speed of light)

It explains 411, and my continuus babbling about 3’s and 6’s. Seeing now for the first time this confirmation about the importance of those numbers is refreshing.

Now for the most interesting part of the article :

The HARMONIC speed of light

Quote: We have now determined that Cathie set up a basis for measuring time using a system of “grid seconds,” where the normal 86,400 seconds in a day based on a harmonic of 8 are expanded into 97,200 seconds, based on a harmonic of 9.

In so doing, one day of Earth’s rotation was split up into 27, or 9 x 3 “grid hours.” The number of “grid seconds” per day comes out to be the extremely harmonic number of 97,200. This is how Cathie achieved the first step towards putting the Speed of Light in grid terms; getting a time measurement based on grid seconds.

The Speed of Light as we now express it is measured in miles per second. We have already seen how Cathie converted the value of a second into its harmonic ideal, the Grid Second. We now also need to convert our regular system of miles into a grid-based measuring system.

As we remember from the discussion of the work of Aime Michel and the UFO tracklines that were symmetrically spaced apart from each other, Cathie used the system of “nautical miles” to determine where the “grid lines” were placed.

We also know that one nautical mile is equal to one minute of arc on the Earth’s surface, and that there is a “grid line” every 30 minutes. So, what we need to do is change the miles in the speed of light equation into nautical miles, or minutes of arc, as the two are interchangeable.

Therefore, the “grid speed” of Light would be expressed as (x) minutes of arc per grid second.

The incontrovertible truth of Cathie’s findings is that the “Grid Speed of Light” is EXACTLY 144,000 minutes of arc per grid second in free space.

Quote: As we look into this even further, we can see that the fundamental, harmonic [u]value of 144,000 for the speed of light is precisely the same as the fundamental harmonic values for many different things[/u], including:

– the Mayan Calendar’s baktun, at 144,000 Earth days;

– the Bible number of the 144,000 souls who will Ascend;

– the fundamental “building block” of all sound vibration frequencies, 144;

– the fundamental Gematrian “frequency number” for light, 144;

Meaning of 144 in gematria = LIGHT

144 really is light. I’ve babbled about 144 being ONE conciousness a lot. This is the connection: one conciousness, which is 144, is light.

Quote:There are 86,400 seconds in the Sun’s 360-degree arc, representing one day of time. So, to get the amount of relative movement between one second in the 360-degree clock face and one second in the Sun’s apparent 360-degree movement, we divide 86,400 by the number of seconds in one 360-degree circle, or one minute, which is 60 seconds.

The ratio that we are left with is 1440, which represents our current perception of time:

in other words, one second of our time is 1440 times faster in its movement through its arc than the movement of the Sun through the arc it traces in our sky.

This is the first time I truly understand WHY 144, 432 and the 360 cycle are connected…
369 pops up everywhere, and in numeric reduction, or paritising of numbers, the 9 is ALWAYS dicardable, or equal to 0. So 369 really is 360.

Quote:One of Cathie’s most impressive “harmonic” renderings of the Earth as a CU is the distance from the center of the earth to the average height of the atmosphere. This value is given as 4320 arc-minutes, which reduces down to 432, the number of “Consecration” and the fundamental vibration for the sixth node in the octave.

So, it would appear that the arc-minutes are indeed vital in demonstrating the Earth’s harmonic proportions. Now that we have solved for the speed of Light in harmonic time and arc-minutes, we can see why; it comes out to an exact harmonic of 144.

Tesla once said : “If you only knew the magnificence of 3 6 and 9, you would know the key to the universe”.

What if he meant the sound ? the vibrations ?

Because, when you take the Solfeggio frequencies :

01 = 174 Hz
02 = 285 Hz
Ut = 396 Hz
Re = 417 Hz
Mi = 528 Hz
Fa = 639 Hz
Sol = 741 Hz
La = 852 Hz
09 = 963 Hz

You can see the symmetric position of 3 6 and 9.
Also, there are 111Hz between every frequency.

Also, when going one step further DOWN in frequency, we have 63 (174-111=63).

The last frequency, 963, when adding 111, goes back to the lowest, 174 (963+111= 10 + 7 + 4)

But there is more to this :

If we reduce the numbers :

174=3
285=6
396=9
417=3
528=6
639=9
741=3
852=6
963=9

This also correlates perfectly with what I’ve shown before :

[Image: PmgTC1n.png][Image: GHiwBf7.png]

They are the patterns formed by sequences 124857 and 369, and 142857 and 369.
Notice how the used digits are the same as in the Solfeggio frequencies.
Combined :

[Image: ez12xko.png]

These sequences must be representing the frequencies, and the patterns are formed by the frequencies.

Now, we know sound, vibration, is pressure waves pressing DOWN in a certain frequency.

I’m beginning to see that gravity is sound. It is the downward pressure of vibration. But at the large scale of things, like the solar system, that for instance produces very long wavelengts, very low sounds well below the middle C-note. We cannot hear or feel such low vibrations, but they create the gentle but continuus pressure, and that pressure causes clumping together of certain patterns of energy, and at those very low frequencies sollidifies into matter. I think it’s how the formation and structure of planets arrises.

David Icke once mentioned this aswel I believe, but I can’t find the reference.

Matter is hold together by gravity, and as we can see in vids like this :

…matter is also hold together in patterns, by sound vibrating at certain frequencies.

I can only conclude the logical conclusion, that gravity is the pressure wave caused by vibration, holding matter together.

However, I can’t provide a more detailed explanation yet. Just pointing out the correlations.

Another peculiar thing :

[Image: LfbFuRM.jpg][Image: 23szn69.gif]

CyberCyrus  Wrote: (03-05-2013 09:29 PM)

Some more things I found regarding these numbers which are just very interesting :

The inner core of the earth measures 1440 miles in diameter.

But apparently there is also a core within the inner core, measuring 360 miles in diameter.

http://rense.com/general30/core.htm

Quote:Engulfed in the inner core, like a pit in a peach, lies a 360-mile-wide inner inner core.

They found an obvious change in anisotropy, or wave speed with direction, in an area 360 miles in diameter surrounding the very bottom of the world.

This core within a core within a core makes up one 10,000th of the Earth’s volume.

In the innermost inner core waves travel most slowly at a 45 degree angle to Earth’s axis, as opposed to an east-west direction in the rest of the inner core

The solid iron sphere sits in the path of jets and currents roiling the outer core fluids like a big rock in a flowing stream. These patterns of flow might have been altered after the inner core reached a diameter of 360 miles.

So basically we have a core of 360, and around that a core of 1440 miles. The composition of the inner inner core changes at 360 miles. The normal inner core then, changes at 1440 miles.

If we look a bit closer at this, we see, once again, the same correlation between the 360 degrees in a full circle and the natural harmonics ratio of 144 and 432 :

360 x 4 = 1440
1440 / 432 = 3.33

As pointed out before, the frequency defines the pattern, and the correlation between this and the ratio’s of the natural frequencies are apparent:

Solfeggio ratio’s show us :
174Hz (3)
258Hz (6)
396Hz (9)
417Hz (3)
528Hz (6)
639Hz (9)
750Hz (3)
861Hz (6)
972Hz (9)

…with 111Hz between each, and they are a series of 369.
528Hz (the 5th frequency) is considered the divine frequency and has the surprising ability to heal DNA :
http://miraclesandinspiration.com/solfeg…ncies.html

528Hz corresponds to the middle “C” note.

If we spread 432Hz with the same ratio :

987-111=876 (3)
876-111=765 (9)
765-111=654 (6)
654-111=543 (3)
543-111=432 (9)
432-111=321 (6)
321-111=210 (3)
210-111=099 (9)

Same series of 369, and 432Hz is the 5th frequency in the scale, as we would have expected. However the natural spread is not like this, that is why the Solfeggio scale is called a “pseudo-science”.

If we take a look at the way the frequencies are correctly spread in nature :

[Image: nU8gFiz.png]
[Image: BZLhXA2.png]

108,216,432,864 (= 9,9,9,9)

Simply look at the symmetry, and look at the 3′, 6’s and 9’s.
Same symmetry is portrayed in the patterns we see formed from those, and the numbers coded within the patterns…

108Hz = 9 x 12 = (3×3) x (3+3+3+3)
216Hz = 18 x 12 = 6x6x6 = 6³ = [(3×3)+(3×3)] x (3+3+3+3)
432Hz = 216 x 2 = (9+9+9+9) x (3+3+3+3) = [(3×3)+(3×3)+(3×3)+(3×3)] x (3+3+3+3)
864Hz = 432 x 2 = (3x3x3)+(3x3x3)+(3×3)+(3×3) x (3+3+3+3)

..
.
These are all A-notes, spread in perfect symmetry.
108 = divine source, the christed conciousness.
432 = a symmetrically shifted vibration of the divine source.

144Hz = 12 x 12 = (3+3+3+3) x (3+3+3+3)
288Hz = 24 x 12 = [(3+3+3+3) x (3+3+3+3)] + [(3+3+3+3) x (3+3+3+3)]
576Hz = 48 x 12 = [(3+3+3+3)x(3+3+3+3)]+[(3+3+3+3)x(3+3+3+3)]+[(3+3+3+3)x(3+3+3+3)]+[(3+3+3+3)x(3+3+3+3)]

..
.
These are D-notes, again perfect symmetry.

The other notes all convey the same similarity, all compressed 3’s, 6’s and 9’s.

Quote:Also, the diameter of Jupiter is 144,000 miles.

The Great pyramide of Gizah was originally encased with 144,000 cover stones.

Our Sun travels around the centre of the galaxy at a speed of 800,000 km per hour. One cycle takes about 1440 years (1400 and a bit).

Our galaxy travels around the central point of the local group at 144,000 km per hour.

The local group sears through the universe at 1,332,000 km per hour.

144,000 = 12 x 12 x 1,000
800,000 = 6.66.. x 12 x 10,000
1,332,000 = 111 x 12 x 1,000

144,000 = also 432 x 333.333…

(9)^9 = 387,420,489

387=18=9
420=6
489=21=3

963=9

We will go on to another part of the subject, showing some other peculiarities and strange correlations between 432, 111, fibonacci numbers and the Mayan counting system and how even their own method of counting has some hidden similarities with all of the above mentioned.

First notice :

432 x 60 = 144 x 180 = 25,920 years = The Great Year.

432=9
144=9
25920=9

As opposed to our 10 base counting system, the Mayans counted with 5 different bases, and counted from right to left. It was written down from right to left as 5 coordinates.

The system comprises of five wheels operating within each other. The inner smallest wheel (the number to the right) was from 1-20, the one to the left of that from 1-17, the next from 1-19, then from 1-19 and the last outer wheel from 1-12.

The first coordinate to the right was a multiple of 1, second multiple of 20, then 360, then 7200, and finally the outer wheel, the biggest cycle, a multiple of 144,000.

Example: 11.5.17.4.8

11 x 144,000 = 1,584,000
5 x 7,200 = 36,000
17 x 360 = 6,120
4 x 20 = 80
8 x 1 = 8
————————– +
1,626,208 days

/365 = 4,455.36438 years

Now here are some peculiarities when counting like this, and then looking at the corresponding numbers converted into our year-count. Remember, in themselves the numeric patterns don’t mean much, but look at the big picture, and notice AGAIN that they emerge always in correlation with fixed numbers, dates, frequencies, celestial patterns, etc…here once more, this time in the counting system of the mayan calendar.

Remember, right to left…

0.0.11.11.11

11 x 360 = 3,960
11 x 20 = 220
11 x 1 = 11
—————– +
4,191 days

/365 = 11.482191 78082191… years.

11.11.11.11.11

11 x 144,000 = 1,584,000
11 x 7,200 = 79,200
11 x 360 = 3,960
11 x 20 = 220
11 x 1 = 11
————————- +
1,667,391 days

A few peculiar things about this date :

1,667,391 / 11 = 151,581
151,581 / 9 = 16842.333 333 333…

1,667,391 / 9 = 185,265.666 666 666…
1,667,391 / 99 = 1669.0600 600 600…

1,667,391 = 114 (6+6+7=1; 3+9+1=4)

1,667,391 – 151,581 = 1,515,810 = 1 11 9

1,667,391 + 151,581 = 1,818,972 = 9999

I don’t know what the hell it means, but this is beyond coincidence…it’s all way beyond chance imo…

0.0.6.6.6

6 x 360 = 2,160
6 x 20 = 120
6 x 1 = 6
—————- +
2,286 days

/365 = 6.26301369 86301369…

9.9.9.9.9

9 x 144,000 = 1,296,000
9 x 7,200 = 64,800
9 x 360 = 3,240
9 x 20 = 180
9 x 1 = 9
———————— +
1,364,229 days

/365 = 3737.61369 86301369

13.0.0.0.0 (= The 13th bak’tun) -> 12/21/12 allignment !

13 x 144,000 = 1,872,000 (1+8+7+2 = 9)

/365 = 5125.36 years (5+1+2+5.3+6 = 13.9 -> ?)

-> ? = 13 / 9 = 1.444 444 444…Jhikpghf

5125.36 x 13 = 66,629.68 (6+6+6+2+9.6+8 = 11.14)

If we now look at the first 12 fibonacci numbers :

1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144

This is a rotating spiral, circling within a perfect square : 12×12 = 144

1x1x2x3x5x8x13x21x34x55x89x144 = 1,570,247,078,400

1,570,247,078,400 / 299,792,458 (speed of light) = 5237.78

5237.78 years – 5125.36 years = 112.42 years = 111 + 1.11 + 0.1 + 0.1 + 0.1 + 0.01

Very bizar…

More correlations with 360 and 144,000 :

360 x 400 = 144,000

400 / 3 = 133.333 333…
400 / 6 = 66.666 666…
400 / 9 = 44.444 444…

-> 133.333+66.666+44.444 = 144.444…

400 x 1.11 = 444 (=3)
400 x 2.22 = 888 (=6)
400 x 3.33 = 1332 (=9)

-> Sum is 2664

400 x 4.44 = 1776 (=3)
400 x 5.55 = 2220 (=6)
400 x 6.66 = 2664 (=9)

-> Sum is 6660. There are also 3 sixes in these results…

400 x 7.77 = 3108 (=3)
400 x 8.88 = 3552 (=6) (3108+3552=6660)
400 x 9.99 = 3996 (=9)

-> Sum is 10656 (1+5=6)

There is one more oddity that I’d like to show you guys :

Quote:144,000 / 111 = 1297.297 297…

-> 144+297 = 441

Quote:144,000 / 222 = 648.648 648…

-> 648-144 = 504
-> 1440-504 = 936

Quote:144, 000 / 333 = 432.432 432…

-> 432-144 = 288 = 144×2

Quote:144,000 / 444 = 324.324 324…

-> 324-144 = 180

Quote:144,000 / 555 = 259.459 459

-> 1440 – 459 = 981 = 81 x 12.111 111…
-> 1440 – 59 = 1381 = 111 x 12.441 441…

Quote:144,000 / 666 = 216.216 216…

-> 216+144 = 360

Quote:144,000 / 777 = 185.328 185 328 185…

-> 185-144 = 41
-> 1440/185 = 7.783 783… (Shoemann…)
-> 185/111 = 1.666 666…

Quote:144,000 / 888 = 162.162 162…

-> 162-144 = 18

Quote:144,000 / 999 = 144.144 144…

CyberCyrus  Wrote: (03-07-2013 12:34 AM)

More fibonacci weirdness…

I found the same sequence of 3 6 9 in the fibonacci sequence.

The first 25 fibonacci numbers :
1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377,610,987,1597,2584,4181,6765,10946,17711,28657,46368,75025

In fibonacci, every next number is the sum of the two previous ones…

Appart from that, no obvious correlations…or are there ?

Multiply every two following numbers, and keep reducing them. So multiply 1st with 2nd, 2nd with 3rd, 3rd with 4th, etc… :

[Image: RyAHCkV.png]

We see again the same thing we have been seeing all over the place, this must be the hundredth time over I stumble upon the same sequence : 124578 and 369. Always hidden in the numbers.

But, as usual, there is more :

From these results, add them upp two by two :

[Image: Yo3swol.png]

Add them up again and we see something strange again :

3+3 = 6
9+6 = 6
6+9 = 6

Now looking back at the first sequence :

[Image: tgSjxvQ.png]

Considering the 45 being at the centre of the spiral (fibonacci nubers produce a spiral), we can see once more the digits pair up as they spiral outward : 4+5, 6+3, 7+2, 8+1, and then just the 9 without a suitable ‘pair’ (9 pairs with itself before collapsing), which is when the full circle is reached, and is the end of the first rotation of the spiral. 3 and 6 always sit closest outside the centre of the spiral.

[Image: G6AIDRY.png]

You need to look at it like this : Everything expands and contracts from the centre like a sine wave, but in 3D (+time as a projection in the 4th to make progression of the spiral possible through 3D). 4 and 5 are where the centre bond is strongest. 4 and 5 are also the digit-pair closest to each other. The 3 and 6 form the first boundary beyond it. The pairs further from the centre have expanded further, resulting in a larger wave length, but weaker bond to the centre. As you go outward, you can also see the digit pairs becoming further from each other (6<->3, 7<->2, 8<->1, 9<-> ?)

I placed a “?” with the 9, because this point is significant. At the outer edge, where the 9 is, is where the spiral reaches a full circle (full 360 degree rotation), but it is also where the bond to the centre becomes so weak that the wave collapses back unto the centre by rolling over. The “?” is to point out that, as opposed to all other digits, the 9 has NOTHING to bond with (0 doesn’t exist as a digit, only as a marker of transition/normalization). So it bonds with itself (9<->9), and then collapses. 5 has 4 as digit-pair, 6 has 3, 7 has 2 and 8 has 1. As the wave expands, the bond to the centre becomes weaker and the digits grow further apart, until the 9 is reached, and there is nothing more to bond to. So the bond with the centre becomes ‘nill’ and the wave collapses back onto the centre point, and this process starts again.
The result of this is indeed the ‘double torus’ that drives all energy from ‘within’.

[Image: 2Wv7EGT.png]

The spiral then goes on to the second rotation, and the exact same pattern is repeated but with more complexity (higher numbers, but same root digits). At the same time, the underlying pattern becomes less obvious, but it’s still there. Where ever you look, you see the same thing in the numbers. Same design, same patterns. Combinations of 124578 and 369.
124578 can be seen as the visible energy (normal matter and energy), 369 as the ‘hidden’ part (anti-matter and anti-‘energy?’). 369 seems to be the driving force and the ‘glue’ that both drives and maintains the spiral, but is hidden from normal view.

CyberCyrus  Wrote: (03-09-2013 04:43 AM)

Another strange one :

Golden numbers are 1,1,2,3,5,8,….

The ratio between them is PHI : 1.61803399

When you do this :

1.61803399 / 1.12358 = 1.4400…

CyberCyrus  Wrote: (03-09-2013 04:50 AM)

The 142857 sequence Oddities :

142857×1 = 142857
142857×2 = 285714
142857×3 = 428571
142857×4 = 571428
142857×5 = 714285
142857×6 = 857142
142857×7 = 999999

Vertical and Horizontal result, same digits and same pattern.
x7 = 999999

142+857 = 999
14+28+57=99

Sqrt(142857) = 20408122449
20408+122449 = 142857

CyberCyrus  Wrote: (03-10-2013 02:01 AM)

(1.61803399)pwr144 = 1242282148003351441363799150992.3

(1.61803399)pwr11.2358 = 222.91

222.91 x 1.61803399 = 360.6759…

1.61803399)pwr11.17144 = 216.11896923954189097299909936372

216 + 144 = 360

(1.12358)pwr11 = 3.60283…

1.12358 x 99 = 111.2344

1.61803399 / 1.114 = 1.414365…

1.61803399 / 0.144024 = 11,234474740321057601510859301228

1.61803399 x 111.2344… = 179.98… (half a circle)

http://www.mayafifthsun.com/Mayan_Calendar.html

Quote:The Maya knew the exact length of the solar year (365.24 days) but retained 360 as the tun, a time period
embedded into the Long Count Calendar.

CyberCyrus  Wrote: (03-10-2013 07:51 PM)

3.14 isn’t exactly ‘the’ square root of 186,000. It is more like dividing by the 10th power of 3. But still, it is beyond coincidence.

186,000 / (3)pwr10 = 3.1499…

There are even more correlations when dividing 186000 by 3’s, like you described :

186,000 / (3)pwr2 = 20,666.666…

186,000 / (3)pwr3 = 6888.888… (like you mentioned)

186,000 / (3)pwr5 = 765.432…

186,000 / (3)pwr6 = 255.144…

186,000 / (3)pwr10 = 3.1499…

If we take the speed of light in km/sec, rounded to 300,000 :

So 300,000km/sec + 144,000 = 444,000

444,000 / 1414 = 3.14…

666 / 212 = 3.1415…

Some more brain candy :

If you look at dimensions simply from a spacial perspective, you also get cool things :

If we take a 3D 6-sided cube :

[Image: xYc4rZB.png]

It is 1 cube, 6 sides : 1 and 6

If we draw this cube out into 4D, we have to consider that each side of the cube is extrapolated into another cube, which would give us this :

[Image: V7n0aXO.png]

It is 7 cubes (1+6). This shape is 30-sided (5×6).

But if we then extrapolate this shape further into 5D, we have to exptrapolate each side again. By extrapolating 6 sides again, we get this :

[Image: fxSMzOh.png]

But the 4D shape, however, does not have 6 sides…it has 30 (5×6), so we have to extrapolate every 30 sides with the 4D shape :

[Image: fcGlDPJ.png]

This pic is not complete, I kinda lost track. Simply mental…

The full picture is 217 cubes (7×30 + the 7 cubes allready in the middle). It is 120-sided (30×4).

If we would extrapolate that further into 6D, we get another eary conclusion :

26257 cubes,…and 360 sides !

The relationship would be as follows :

3D:
cubes -> 1

sides -> 6

4D:
cubes -> 1×6 +1 = 7

sides -> 6 x 5 = 30

5D:
cubes -> 7 x 30 + 7 = 217

sides -> 30 x 4 = 120

6D:
cubes -> 217 x 120 + 217 = 26040

sides -> 120 x 3 = 360

(important thing also : 26040 / 360 = 72.333… -> one degree of arc)[/b]

In even more simple words :
Take the amount of cubes X the amount of sides + the amount of cubes (the one(s) allready in the middle), and you have the volume of cubes in the next dimension up.

for surface, the sides go by a multiplication of 5->4->3 as you go up…

A more visual way to see the correlations :

[Image: sWIdji7.png]

To get from 3D to 6D, for surface area, you need to do 3 extrapolations of 6 (=666 doomed)

Not really sure however to which extend it would add up in real time though…a skillfull algebra freak however could work out the correct formula, because the correlation is clearly identical throughout…
But weirdly enough, while you cannot create a mandelbrot fractal by ‘inputting’ pi into the equasion, pi can always be deduced from the number of iterations resulting from redefining X into a smaller value (1, 0.1, 0.01,…). The number of iterations (n) will show you ever increasing approximations of pi :

http://www.pi314.net/eng/mandelbrot.php

[Image: HAqWOCy.png][Image: GNYTMrx.png]

Also notice that both pi and the speed of light are approximations to a number, but cannot be reached in reality :

PI is an irrational number, and no matter how many decimals you define, you can never define the exact number. You can never reach the exact approximation. It tries to define a circle, or better yet, in 3D, a sphere, but a perfect sphere can never be reached. If you zoom in enough into the smaller parts of the circle, or the sphere, you would see that they are actually nothing but a bunch of straight lines. When zooming out, they form the curve.

The speed of light is a speed which is allmost 300,000,000 m/s, but not quite. It is 299,792,458 m/s. Weirdly enough, the actual speed of light can never be reached, because the mass of an object will become infinite while getting ever closer to the actual speed. You approximate the speed of light to 99.9 or 99.999999999…% but you can never reach 100%, because of the exponential increase in mass.

Light expands in all directions at once. In 3D, it expands in a sphere. But knowing pi, we know that a perfect sphere can never be reached. I think that is exactly why the speed of light is also an approximation, and the exact speed can never be reached. I think even phontons, allthough thought to be massless, can never reach the true speed of light, but they approximate indefinitely.

Pi  Wrote: (04-15-2013 02:17 AM)

You got how the dimensions work wrong.

Watch this and it will open up your theory even further.
http://www.youtube.com/watch?v=gg85IH3vghA

This information gives rise to what most don’t see and tries into known quantum effects.
What we perceive as a total reality is just a fraction if infinite possibilities piled on top of each other.

Don’t get hung up on the numbers, you mind already interprets reality and all those mega long calculations and waveforms perfectly. The mind is ten dimensional.

Once you hit 5d the the law of association is no longer valid as you go up the dimensions the rules of mathematics all start to fail. At higher dimensions you cannot exclude any number than is not Zero also being Zero simultaneously. Using simple mathematic you will never be able to make Higher dimensional computations…but you don’t need to as your mind already does this as a part of it’s nature and existence.

Most of this kind of mathematics has put people on the lonney bin Godel for one. Trying to compare One infinity with another of different size has been seen to be necessary for mathematic but no-one has cracked it. Ask yourself why they need to be able to do that function……only a short jump form there to classified Military projects involving levitating objects.

I like Marco Rodin but he is only demonstrating Russel cubic waveforms in transition as the form of all Matter, Walter Russel had already thought of that.
Brucie Cathie at least understands the ancient mathematics of adding, subtracting and Multiplying waves but the Egyptians were doing that thousands of years ago using geometry and vectors.

Unless Marco makes some devices that do what J.Hutchinson can do and show the practical applications of his mathematic/philosophy then he will never be taken seriously by mainstream science.

Actually dimensions are not arrising from the numbers at all. The posts above try to show PATTERNS and SYMMETRY in the numbers and how they RELATE to dimensions, and what can be done using numbers…But when trying to show how dimensions themselves work, you have to look somewhere else. They arrise from sound. Study the chromatic scale and musical harmonics, number parity and it’s hidden symmetries, then study the works of haramein and Johan Oldenkamp, and then the work of melchizedek…then come back and we’ll discuss it…Cheer

Cathie mentions vibrational sine waves, but she actually doesn’t even incorporate more then 2 dimensions, cause then she would have represented them as vorteces…so she’s right regarding the number patterns, but her theory can’t even apply to explain multiple dimensions…

btw, forget the 5th, because you’ll have to learn how to move into and through the 4th first. If you allready did, you wouldn’t be here…

Wanna see something cool ?

My family was involved in the occult stuff, unknown to me until recently, after I had a remission from brain cancer.

chuckle

I have this series of photos taken of me in a church, during a lunar eclipse 3 days after my birth, you can see the full moon through the oculus in the church roof.

[Image: MiovbuQ.jpg]

No coincidence that the radius of the moon is 1080 miles, and my full name = 1080

The moon is 27% the size of the Earth

Dividing 72 by 27 gives you the same number you get by dividing 144,000 by 540 ( The real number of the beast )

266.6666666666667 ( Only the decimal place changes )

My last name = 540

My middle name, ” Isaac ” meaning ” he will laugh ”

Isaac = 33

1080/33 = 32.272727272727273

Of course, the harmonic series itself is in my name as well

1080 = 1
540 = 1/2
Last name ( 3rd of name ) = 1/3

1, 1/2, 1/3

What was in the beginning ?

The word

Words are spoken with overtones

represented by

[Image: YfeRi7Y.jpg]

How did they pull that off ?

doomed anybody ?
Don’t ask me how I came up with these numbers…LOL

Area of Circle 186,282
487.012 = Diameter of Circle

487 Ht of Pyramid x PI = 1530
1530/2 = 765
765 x 4 = 3060
3060 Sum Sphere Math = 77.7
77.7 x 78.7 = 3058
Pretty darn close….don’t know if it’s relevant or not.
Seemed cool though.
777 = Light
Cotton Balls….your 1080 is the Base Diagonal number
I showed it as 540 x 2

[Image: WrBeCH1.jpg]
Want to know something you probably didn’t know ?
You have the secret of 369 embedded in you :

1080 = 1
540 = 1/2
Last name ( 3rd of name ) = 1/3

1080+540+360=1980 = 18 = 9

1/1
1/2
1/3
—– +
3/6
->3+6=9

27+72=99

72-27=45

99+45=144

266.66×9.9= 2639.934 -> carry the 2 -> 639.936

33.333-2.666= 30.666…
33.333+2.666= 35.999…

30.666…+35.999…= 66.666…

266.666 + 99 = 365.666 (1 year + 666)

266.666 / 99 = 2,69359…

144/33 = 4.36

540/33 = 16.363636… (and 16 = 4×4)

1080/33 = 32.727272…(and 32 = (4×4)+(4×4) ; 72 = 36+36 )
->do you see the symmetry hidden there ?

In case anyone is interested.
Here are the Corresponding Sound Notes
B 4 = 487
G 5 = 765 Sound is 768
G 6 = 1530
G 7 = 3060
Sphere Sum 3060 = 77.7

G 5 = 777

A little story in those there numbers….LOL.

[quote=’CyberCyrus’ pid=’5323364′ dateline=’1362446597′]
Tesla once said : “If you only knew the magnificence of 3 6 and 9, you would know the key to the universe”.

What if he meant the sound ? the vibrations ?

Because, when you take the Solfeggio frequencies :

01 = 174 Hz
02 = 285 Hz
Ut = 396 Hz
Re = 417 Hz
Mi = 528 Hz
Fa = 639 Hz
Sol = 741 Hz
La = 852 Hz
09 = 963 Hz

You can see the symmetric position of 3 6 and 9.
Also, there are 111Hz between every frequency.

Also, when going one step further DOWN in frequency, we have 63 (174-111=63).

The last frequency, 963, when adding 111, goes back to the lowest, 174 (963+111= 10 + 7 + 4)

But there is more to this :

If we reduce the numbers :

174=3
285=6
396=9
417=3
528=6
639=9
741=3
852=6
963=9

This also correlates perfectly with what I’ve shown before :

[Image: PmgTC1n.png][Image: GHiwBf7.png]

They are the patterns formed by sequences 124857 and 369, and 142857 and 369.
Notice how the used digits are the same as in the Solfeggio frequencies.

1980 = 9
1/9 = 0.111…
1*9*8=72

sqrt(1980) = 44.4971… (representing 444->movement into higher reality)

my first name = 17
last name = 1246112 = 71 or 17
17+71=88=16

17/71=0.2394366…->carry the two= 0.396366

5+28=33 = 6
33×17=561 = 3
33×144 = 4752 = 9

Here ya Go Cyber Cyrus
I made this chart a while back
It’s The Sphere Sum Values
I almost never do any Math with cross referencing this to see if any of the numbers are significant.
There is so, so much to see in this.
Dates, Atomic weights, Frequencies, Units of Measurement, etc.
My Holy Grail to Numbers…LOL
[Image: m3Zedqy.jpg]

a little more on 72 and 27

The 72 disciples sent by Jesus. (Lk 10,1)

The 70 ancients accompanying Moses that received an outpouring of the spirit, plus the 2 absent ones which had remained in the camp, Eldad and Medad. (Nb 11,25-26)

The 72 races resulting from Noah. They are enumerated in chapter 10 of the Genesis. There are fifteen descendants by Japhet, thirty by Cham, twenty-seven by Sem. The list is arbitrary since the descendants of Peleg are not taken into account, and that the fathers are counted at the same time that their sons.

The 72 languages confused to the Tower of Babel.

In the Gospel according to Philip and in the Gospel of the childhood of Jesus, it is written that one day, while he was youth, Jesus entered in the dyeing of Levi. He took 72 colors and threw them in the cauldron. Then Levi was in anger, but Jesus “take out them all white and tells: ‘It is thus indeed that the Son of the Man is come as dyer'”.

Osiris was enclosed in a coffin by 72 disciples and accomplices of Thyphon.

The life duration of the ovule is 72 hours.

The mass of the Moon is the 72th of that the Earth.

The volume of Saturn is 72 times of that the Earth.

It is the average number of cardiac pulsations of the man per minute.

Percentage of water of which the human body is composed.

The number 72 is used 4 times in the Bible.

In the Bible, 72 numbers written in their cardinal form are multiple of twelve.

The word curse is used 72 times in the Bible: 66 times in the OT and 6 times in the NT

66+6 = 72

The above( and more ) from the website ” riding the beast ‘

http://www.ridingthebeast.com/numbers/nu72.php

and for 27

Number of generations from David to the Christ according to the Gospel of Matthew. (Mt 1,1-17)

The New Testament of the Bible of Jerusalem contains 27 books.

The 27th (3x3x3) book of the Protestant Bible edition contains 3x3x3x30 verses. The 3rd book contains 3x3x3 chapters and 3x3x3x3x3x3+130 verses. The 3 first books of the Bible have 3x3x13 chapters.

The last book of the New Testament, is the 27th, the feast of the John the Revelator is celebrated on December 27.

The number 27 is used 6 times in the Bible.

The book of the Acts of the Apostles in the NT uses on the whole 27 different numbers, which are numbers 1 to 12, 14, 15, 20, 40, 70, 75, 120, 200, 276, 400, 450, 3000, 4000, 5000 and 50000.

The number 500 is used 27 times in the Bible.

Among the 365 different numbers found in the Bible, 27 of them are prime numbers, counting the number one.

The above also from ” riding the beast ”

http://www.ridingthebeast.com/numbers/nu27.php

———

Just tossing it out for thought, there’s definitely some stories to the numbers.

I know offhand that 1080 ( number of the holy spirit derived by dividing 144,000 by 666 ), also radius of the moon in miles, aprox ) is a product of 27*40, and accordingly, the number 40 is used in the bible quite a few times.

see following

http://www.40day.com/40_in_the_bible.html

So, 15 times, the number 40 is used in the bible

lo and behold:

1080/72 = 15
1080/27 = 40

40/15 = 2.666666666666667 <–that’s a familiar number

Guess I’ll have to compile a list of the numbers and frequencies the numbers are used in the bible and play around with them for a few days

wisdom, 222 times
Elohim , 33 times
number 7, 137 times

etc, etc, etc

well have to look for series, infinite series, divergent series, etc.

Those are where physics constants will probably start to show up, I’m guessing.

The atomic number of the highest allowed element on the periodic table allowed by the Bohr Model and the Dirac equation….

…is 137 doomed the Golden Angle

 

Read More – [SOURCE : http://lunaticoutpost.com/thread-295917.html ]

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s